Sportujte

Sportujte, neboť sport je zdravý zejména pro oběhový aparát. Pohybová aktivita, kde tepová frekvence při zátěži dosahuje přibližně 60% až 70% tzv. maximální tepové frekvence při zátěži pro váš věk je ideální. Vede totiž, při dostatečné délce trvání (více než 30minut), ke spalování tuků, poklesu krevního tlaku a cholesterolu.

Návod, jak cvičit hubnout a snížit si cholesterol je zde.

Důvodem nutnosti udržení správné tepové frekvence je rozdílná distribuce prokrvení  při různých stupních zátěže. Je to dáno evolucí. Výše uvedenou tepovou frekvenci měl lovec, který se prodíral náročným terénem při hledání kořisti. (V dnešní době je to např. procházka ostřejším tempem kopcovitým terénem.)  Při této činnosti jsou rovnoměrně prokrvené svaly, srdce, mozek i tuková tkáň. Energie je čerpána přednostně z tuků. Jakmile však lovec narazil na kořist nebo na predátora, jeho nadledvinky vyplavily spoustu adrenalinu, který vedl ke zvýšení prokrvení srdce, svalů a mozku.  Tím se jeho organismus  připravil na útok nebo na útěk, podle situace…

Tuková tkáň nebyla pro útok na kořist nebo útěk před predátorem ničím důležitá, takže zůstala neprokrvená. (A tak je tomu i dodnes. Pokud jedinec cvičí s vyšší intenzitou, zvětšuje se jeho kardiovaskulární výkonnost, možná i svalová hmota, ale tuková tkáň zůstává cvičením nedotčena. Pokud necvičí s dostatečnou intenzitou, jako by necvičil vůbec.)